Stropy w budynkach zabytkowych

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży budowlanej stosowane są w różnego typu budynkach, w zależności od ich przeznaczenia czy wielkościach. Nowatorskie możliwości są wykorzystywane także w przypadku starszych budynków, a nawet zabytków, jednak oryginalne konstrukcje różnią się znacznie od tego, co obecnie można spotkać w budownictwie. Jakie rozwiązania stropowe stosowano kiedyś? Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie rozwiązań stropowych z przeszłości.

5565163881_8ab42b6400_bDawny pałac, zabytkowy kościół czy dobrze zachowany budynek mieszkalny z odległych czasów, budowane były wtedy, gdy nie było dostępu do znanych nam dzisiaj metod stropowych. Chociaż konstrukcja budowli przez wiele lat ulega niszczeniu, nadal można podziwiać dawny kunszt budowniczych i poznać nieco historię. Wiele rozwiązań stropowych jednak nie sprawdziłoby się w obecnym budownictwie i można je spotkać tylko w dawnych wnętrzach.

W zabytkowych budynkach występują różne rodzaje stropów, w zależności od jego typu, przeznaczenia czy czasów powstania. Często spotykane były stropy drewniane, ze względu na dużą dostępność materiału budulcowego oraz brak innych metod. Takiego typu rozwiązania stosowano pod różnymi konfiguracjami. Najprostszą konstrukcją był strop nagi, budowany najczęściej w budynkach gospodarczych lub o mniejszym stopniu ważności, z racji niskiej nośności. Dobrymi właściwościami izolacji akustycznej odznaczał się strop ułożony na legarach. Obecnie nie stosuje się tej metody w budownictwie, jednak bardzo dobre wyniki w kwestii dźwiękoizolacyjności osiąga m.in. strop VECTOR. Wśród konstrukcji drewnianych stosowanych niegdyś w budownictwie wymienić możemy jeszcze wiele innych rodzajów, jednak nie chcemy skupiać na tym swojej uwagi.

Oprócz tego, w dawnych budynkach często spotykanymi konstrukcjami były stropy oparte na budowie z ogniotrwałych cegieł, wzmocnione dźwigarami stalowymi. Takie powierzchnie miały najczęściej budowę łukową. Do tej pory są one często spotykane w zabytkowych pomieszczeniach.

Co ciekawe, w dawnych budynkach można znaleźć także znane dzisiaj stropy żelbetowe bądź żeberkowe. Te ostatnie obecnie funkcjonują pod nazwą stropy gęstożebrowe. Do ich budowy wykorzystywano niegdyś pustaki ceramiczne, oparte na belkach żelbetowych. Dzisiaj, dzięki takim rozwiązaniom jak wspomniany wcześniej strop VECTOR, nie ma potrzeby układania pustaków oraz żeber rozdzielczych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i stosunkowo niską masą własną, co zapewnia nie tylko wysokiej jakości odporność, ale także łatwość montażu.

Pozdrawiamy, Nowoczesne Budownictwo.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*