Strop drewniany – czy warto w niego inwestować?

Budując strop, możemy wybierać nie tylko spośród szerokiej gamy płyt strunobetonowych czy zespolonych stropów gęstożebrowych. Alternatywą dla betonowanych powierzchni są stropy drewniane. Wyglądają oryginalnie i pasują do rustykalnych, klimatycznych wnętrz. Jednak czy są tak samo funkcjonalne, jak tradycyjne rozwiązania stropowe?

7297426478_38eeaa5f97_kSzukając niekonwencjonalnych pomysłów na strop, prędzej czy później trafimy na metodę wykonania takiej konstrukcji z drewna. Stosowana jest głównie w budynkach drewnianych, jednak w domach murowanych również jest spotykana. Nadaje oryginalnego charakteru oraz sprawia, że wnętrze wyróżnia się na tle standardowych rozwiązań. Jednakże stropy drewniane wciąż są mniej popularne od tradycyjnych rozwiązań monolitycznych czy wspomnianych wcześniej gęstożebrowych. Nie zawsze warunki konstrukcyjne pozwalają na jego montaż. Ponadto istnieją jeszcze inne kwestie, które warto rozważyć, zanim zdecydujemy się na budowę stropu drewnianego.

Wydawać by się mogło, że montaż konstrukcji z drewna jest łatwiejszy i tańszy niż w przypadku stosowania specjalnych płyt lub pustaków, zbrojeń, a następnie wylewki betonowej. Jednakże wykonanie takiego stropu wymaga od wykonawcy wyjątkowych umiejętności, staranności i dbałości o każdy szczegół. Łatwo można popełnić błąd, który zaważy na kondycji całego stropu oraz doprowadzi do kolejnych kłopotów podczas jego użytkowania. Dodatkowo strop drewniany wymaga zastosowania specjalnych belek o odpowiedniej szerokości, a w Polsce może być problem z dostępnością stosownie grubego drzewa, z którego takie element można wykonać.

Każdy strop drewniany składa się z belek nośnych i poszycia. To ostatnie ma za zadanie przenosić obciążenia użytkowe z podłogi na wspomniane belki. One z kolei rozkładają ciężar na słupach podpierających oraz ścianach.

Stropy drewniane bardzo dobrze znoszą obciążenia, jednocześnie zachowując lekkość i niską masę własną na poziomie 35-40 kg/m2. Chociaż ich ugięcia znajdują się w granicach normy, nie można tego powiedzieć o drganiach. Strop z drewna jest podatny na wywoływanie poruszeń podczas chodzenia po jego powierzchni. W ten sposób podłoga zaczyna skrzypieć i uginać się pod naszym ciężarem, co powoduje dyskomfort i uczucie destabilizacji. Aby uniknąć drgań, należy odpowiednio dociążyć strop, np. cięższymi meblami. Nie zawsze jednak zgadza się to z naszą wizją wystroju.

Dodatkowo stropy drewniane same w sobie posiadają bardzo niski współczynnik dźwiękoszczelności. Przez to słychać wszelkie odgłosy z innych pomieszczeń, a drgająca konstrukcja może wywoływać nieprzyjemne dla ucha wibracje. Dlatego w tym przypadku lepszym rozwiązaniem może okazać się strop VECTOR, który odznacza się wysoką izolacją akustyczną.

Pozdrawiamy, Nowoczesne Budownictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*