Otwory na przewody wentylacji mechanicznej w stropach częściowo prefabrykowanych

Jak wiadomo, w każdym domu powinna być założona odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Nieodłącznym elementem budynków są kominy oraz otwory umożliwiające zamontowanie przewodów wentylacyjnych. Takie wloty powinny być wykonane w warstwach stropowych, z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz dokładności.

vector 1Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, szczególnie w budowie domów jednorodzinnych jest strop gęstożebrowy TERIVA. Składa się on z odpowiednio dobranych elementów pustakowych oraz belkowych, które tworzą wytrzymałą i odporną na duże obciążenia całość. Zapewnia wysoki komfort mieszkania i korzystania z poszczególnych kondygnacji. Jednak, aby użytkowanie danego budynku było jeszcze bardziej wygodne, należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W tym celu montuje się przewody wentylacyjne, które muszą być poprowadzone pionowo przez wszystkie piętra budynku. Aby tego dokonać, należy wykonać w stropie odpowiednie otwory, przez które zostanie poprowadzona cała instalacja. Istnieją dwa sposoby na wywiercenie stosownych wylotów.

Pierwszy z nich zakłada wycięcie dziur w belkach osadzonych już na konstrukcji budynku. Przeprowadzenie tego procesu na gotowym stropie jest jednak obarczone sporym ryzykiem. Wszystko ze względu na możliwość uszkodzenia belek stropowych, które nie mają odpowiedniego podparcia. Otwory należy wykonywać z wielką starannością i dokładnością, ponieważ nawet mały błąd może spowodować opłakane skutki. To jednocześnie najdroższe rozwiązanie, ponieważ konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań, które dodatkowo kosztują.

O wiele lepszym sposobem jest wywiercenie otworów już w trakcie wykonywania belek stropowych. Jest on bezpieczniejszy i mniej kosztowny. Odbywa się jeszcze przed przeniesieniem poszczególnych elementów na konstrukcję budynku. Otwory są wywiercane w belkach zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi, zawartymi w planach budowlanych. Warto pamiętać, że średnica wlotu powinna być na tyle duża, aby zmieściła się w niej rura osłonowa. W niej z kolei musi znaleźć się przewód wentylacyjny, także 2-centymetrowa izolacja akustyczna, zrobiona z wełny mineralnej. Ważna jest również długość osłony. Należy przyciąć ją do takiej wysokości, żeby nie wystawała poza górną granicę stropu, czyli podłogi. Aby dokładnie i profesjonalnie wykonać wiercenie otworów, można skorzystać ze specjalnych wiertnic do betonu.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy chcemy wywiercić otwory wentylacyjne w stropie typu FILIGRAN. Przed betonowaniem można umieścić między zbrojeniem fragment styropianu, który należy usunąć po wyschnięciu wylewki. Każdy planowany otwór wentylacyjny powinien zostać ujęty w projekcie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Należy pamiętać, że w omawianym stropie FILIGRAN można wykonać małe otwory o średnicy do 20 cm, nienaruszającym przy tym konstrukcji zbrojenia.

Gdy zdecydujemy się na strop VECTOR, mamy duże możliwości wykonania otworów wentylacyjnych. Nie ma problemu z cięciem wzdłużnym, poprzecznym, wycięciami bocznymi czy otworowaniem. Wszystkie prace można wykonać na budowie, co znacznie ułatwia proces budowlany oraz obniża koszty. Co ciekawe, nie ma potrzeby uwzględniania zmian w projekcie, jeśli w czasie montażu jesteśmy zmuszeni zmienić pewne wytyczne.

Jeszcze inna sytuacja wygląda w przypadku wyboru stropu SMART lub Płyt Stopowo Strunobetonowych SPK. Oba wyroby wchodzą w skład płyt sprężonych, a przeprowadzenie w nich otworów wentylacyjnych polega najczęściej poprzez odpowiednie wycięcia w płycie lub zastosowanie wymianu. Rozmiar otworów zależny jest od wielkości danej płyty i dokumentacji technicznej. Wyjątek stanowi strop SMART, który powinien mieć wycięcie na 13 cm w głąb płyty oraz na długości 120 cm. Jego wielkość powinna maksymalnie wynosić 8 cm.

Pozdrawiamy, Nowoczesne Budownictwo.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*