Stropy gęstożebrowe

W poprzednim artykule zajęliśmy się przeglądem rozwiązań stropowych. Wspomnieliśmy tam o stropach gęstożebrowych. Temat ten, jako niezwykle interesujący zasługuje na szersze zainteresowanie.

DSC01953.JPGZacznijmy od tego, że stropy gęstożebrowe najczęściej wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym. Ich nazwa pochodzi od unikatowej konstrukcji – belki żelbetowe (żebra), które stanowią element nośny, są bowiem rozmieszczone zaledwie co kilkadziesiąt centymetrów. Ich rozstaw najczęściej oscyluje w granicach 60 centymetrów. Co ciekawe, belki mogą być przygotowywane na miejscu budowy lub prefabrykowane. Najczęściej jednak spotyka się drugie rozwiązanie.

Belki kratownicowe umieszcza się pomiędzy ścianami nośnymi. Dopiero później wypełnia się przestrzeń między nimi pustakami. Warto zauważyć, że inwestor wybiera spośród wielu możliwości. Na rynku dostępne są pustaki ceramiczne, keramzytobetonowe, żwirobetonowe, żużlobetonowe czy te wykonane z gipsu, a nawet styropianowe i drewniane. Z kolei górna część stropu nazywana nadbetonem wykonywana jest już na budowie. Warstwa betonu wiąże całą konstrukcję i odpowiada razem z belkami za nośność stropu.

Podczas układania stropu gęstożebrowego nie ma konieczności wykorzystania sprzętu ciężkiego. Z kolei samo deskowanie niezbędne jest jedynie na obrzeżach oraz pod żebrami rozdzielczymi.

Należy także zaznaczyć, że położona warstwa nadbetonu uniemożliwia prowadzenie prac na wyższej kondygnacji. Okres ten trwa około 3-4 tygodni. Przerwa jest niezbędna, aby wylana warstwa betonu związała się.

Powodem ich częstego wykorzystywania w inwestycjach indywidualnych jest stosunkowo niska cena prefabrykatu oraz lepsze od stropów monolitycznych właściwości termoizolacyjne. Niestety, ale większość producentów zdaje się głucha na te potrzeby i w dalszym ciągu oferują pustaki wypełniające, których własności termoizolacyjne są praktycznie żadne. Jednym z najlepszych rozwiązań powiększających poziom termoizolacji jest system stropowy TERIVA TERMO System, która wykorzystuje między innymi wypełnienie styropianowe, zwiększające właściwości termoizolacyjne nawet czterokrotnie w porównaniu do zwykłych pustaków betonowych.

Jak wszystko, tak i stropy gęstożebrowe mają swoje wady. Przez konieczność przerywania prac na kolejnych kondygnacjach, po wylaniu warstwy nadbetonu, inwestycja pochłania więcej czasu. Zastosowanie tego typu rozwiązania wiąże się także z dość wysokimi kosztami robocizny. Wszystko przez dodatkowe prace jak, chociażby tynkowanie. W takiej sytuacji wysoki poziom termoizolacji odgrywa znaczącą rolę. Ponadto, stropy tego typu charakteryzuje dość niska dźwiękoizolacyjność. Oscyluje ona w granicach 49-50 dB, co w porównaniu 58-60 dB przy stropach monolitycznych jest wynikiem znacznie słabszym.

Cóż, jeszcze przed podjęciem decyzji, warto skontaktować się ze specjalistami.

Pozdrawiamy, Nowoczesne Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*