Krótki przegląd stropów

Jak można wywnioskować z naszego poprzedniego artykułu, strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Dlatego jego wykonanie zawsze powinno stać na najwyższym poziomie. Cóż, zatrudnienie dobrej firmy powinno zatem zostać poprzedzone zebraniem dobrych informacji. Warto dowiedzieć się jak wygląda podział stropów ze względu na ich rodzaj rozwiązania konstrukcyjnego.

Specjaliści dzielą stropy na cztery rodzaje w przypadku rozwiązań konstrukcyjnych. Pierwszym z nich jest strop monolityczny. Rozwiązanie to realizuje się na pełnym deskowaniu, bezpośrednio na miejscu budowy. Co ważniejsze, ich konstrukcja musi być zaprojektowana indywidualnie. Charakterystyka każdego budynku jest przecież zupełnie inna. Konstruktor wyznaczając nośność stropu, dobiera odpowiedni układ zbrojenia, które ma zostać wykonane na budowie.

Kolejnym rodzajem jest strop gęstożebrowy. Konstrukcja tego typu jest dość ciekawa. Jego elementem nośnym są bowiem belki stropowe. Opiera się je na ścianach oraz przygotowanych wcześniej podporach. Z kolei pozostała przestrzeń międzybelkowa wypełniana jest pustakami. Dziś, najczęściej spotyka się je w budownictwie indywidualnym. Dlaczego? Montaż jest stosunkowo prosty. Jednak co ważniejsze nie wymaga on wykorzystania ciężkiego sprzętu oraz zmniejsza zużycie szalunków w porównaniu do stropów monolitycznych. Ułożone żebra oraz pustaki zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu. Dzięki temu otrzymuje się sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji.

DSC_4418.jpg.jpgCiekawym rozwiązaniem są także stropy prefabrykowane typu Filigran. Jest to alternatywa dla dość czasochłonnego układania stropów gęstożebrowych. Do tego typu konstrukcji wykorzystuje się cienkie płyty prefabrykowane, które stanowią tzw. szalunek tracony, który uzupełnia beton wylany już na budowie. W przypadku stropów typu Filigran podobnie jak przy stropach monolitycznych niezbędny jest indywidualny projekt konstrukcji.

Stropy z płyt prefabrykowanych są kolejnym sposobem wykonywania tych jakże ważnych konstrukcji. Powoli wypierają one z rynku wyżej opisane rozwiązania. Wszystko za sprawą tego, że inwestor dąży do tego, aby skrócić czas budowy do minimum. Tego typu stropy dzielimy na tzw. płytę żerańską (płyty kanałowe typu „S”) oraz płyty strunobetonowe. Pierwsze powoli odchodzą do lamusa. Wszystko za sprawą tego, że płyta strunobetonowa może osiągać rozmiary nawet kilka razy większe od żerańskiej, przenosząc jednocześnie większe obciążenia. Dzięki temu czas poświęcony na konstrukcję stropów skraca się dość znacznie.

Zagadnienie niezwykle interesujące, szczególnie dla osób, które właśnie budują dom. Zachęcamy do lektury kolejnych artykułów. Tam szerzej poruszymy w nich tematykę wyżej wymienionych stropów, a przecież warto wiedzieć więcej!

Pozdrawiamy, Nowoczesne Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*